Aktualności



ROK 2013 ...

Konkurs 2013 roku odbył się jak zwykle w pierwszy grudniowy czwartek . Jak co roku Jan Kirsz uczestniczył w rywalizacji o palmę pierszeństwa w tym specyficznym szopkarskim zmaganiu. Ostatecznie przyznano mu dwie nagrody.W grupie miniatur zdobył I nagrodę.Przyznano mu także nagrodę im.Jerzego Dobrzyckiego za całokształt pracy twórczej w dziedzinie tworzenia szopek krakowskich. Architektura nagrodzonej szopki oparta jest na dokonaniach Teodora Talowskiego , który zaprojektował wiele kamienic w naszym mieście.W szopce można zobaczyć elementy "Kamienicy pod osłem", "Festina lente" , "Pod śpiewającą żabą" .Boczne kondygnacje szopki nawiązują do szpitala Bonifratrów , a zwłaszcza do charakterystycznego wejścia przechodzącego w górnej części w kopułę i jej niespotykanego połączenia z dachem szpitala. Także podstawa szopki bogata jest w elementy architektury Talowskiego. Tutaj rzucają się w oczy schody z ulicy Lubicz i charakterystyczne kolumny wbudowane w narożniki muru, w którym umieszczone są schody.



ROK 2014 - odbył się 72 Konkurs na najpiekniejszą szopkę krakowską. I tym razem I nagrodę w miniaturach wywalczył Jan Kirsz. Wiodącym motywem szopki była architektura Muzeum Książąt Czartoryskich. W szopce można między innymi zobaczyć charakterystyczną fasadę muzeum od strony Baszty Stolarzy , która także zagościła w szopce , oraz przerzucony ponad ulicą Pijarską ganek-przewiązka łączący budynki Muzeum. Należy podkreślić nowatorskie połączenie tych architektonicznych elementów. ROK 2015 - II nagroda w miniaturach.Głównym motywem architektury szopki była architektura Wawelu , ze szczególnym uwzględnieniem Katedry Wawelskiej. Dolne wieże boczne posiadają frontony katedry , a idąc do środka szopki znajdują się charakterystyczne bramy z muru otaczającego katedrę.Środkowa wieża to stylizowana kopuła Kaplicy Zygmuntowskiej.Ornamentyka całości nawiązuje do wewnęrznych detali gotyckich katedry.



ROK 2016 - przyniósł kolejne znaczące osiągnięcia w twórczości szopkarskiej Jana Kirsza. 22 listopada w Pałacu Buckingham ambasador RP Arkadiusz Rzegocki podarował królowej Elżbiecie II szopkę krakowską autorstwa Jana Kirsza. W szopce zostały połączone elementy polskie i brytyjskie.Znalazła się w niej m.in. wieża Big Ben , która od 2012 roku nosi oficjalną nazwę Wieży Elżbiety,na jej szczycie flaga brytyjska , a w dolnej jej części w stylizowanej bramie stoi figurka gwardzisty królewskiego . Pozostałe elementy to oczywiście nawiązanie do Krakowa. I tak oto powstała szopka krakowska "angielsko-polska"... Grudzień to 74 konkurs szopek krakowskich. Zaowocował główną I nagrodą w miniaturach . Architektura oparta została na Wawelu , uwzględniając w szczególny sposób mury otaczające zamek królewski . Warto też wspomnieć o udziale w wystawie 10 szopek Jana Kirsza w Lipsku na przełomie grudnia i stycznia 2016/2017 roku. Odbyło sie to w towarzystwie szopek z innych krajów tzn. Niemiec , Włoch , Hiszpanii i Austrii.

ROK 2018

100 lecie odzyskania niepodległości. Ten fakt wpłynął w istotny sposób na koncepcję prac wystawionych w konkursie. Wystawiłem dwie szopki miniaturowe. Obie miniatury posiadały wiele elementów związanych z tą ważną rocznicą. Piłsudzki,Paderewski,Dmowski,Witos,legioniści z Pierwszej Brygady.To oni 100 lat temu tworzyli nasze państwo. Myśląc o latach obecnych i tych trochę starszych przedstawiłem grupę postaci związanych z Krakowem , Jan Paweł II, Wajda,Penderecki,Szymborska,Skrzynecki,Szałapak to ludzie którzy w znamienity sposób umacniali naszą tożsamość narodową. Oczywiście one wszystkie otaczały Swiętą Rodzinę z nowonarodzonym Jezusem. Lajkonik ze swoją świtą dopełniał to wszystko. Te postaci były umieszczone wśród miniaturowych elementów architekury naszego miasta. Barbakan ,Kurza Stopka, ogrodzenie kościoła św. Krzyża , fasada kościoła św.Teresy, kruchta Domnikanów , a nad nią wejście do Sukiennic z charakterystycznym balkonem . WIeże: Mariacka ,Zegarowa z Wawelu, z kościoła Bożego Ciała dopełniały architektoniczną część szopki. SZOPKA ZDOBYŁA I NAGRODĘ Druga szopka także nawiązywała do tej niezwykle ważnej rocznicy. Sama kolorystyka biało-czerwona miała symboliczny charakter. A w zminiaturyzowanej formie Marsz Niepodległości dopełniał tę symbolikę.

ROK 2019

Konkurs Szopek krakowskich po raz 77. W roku 2019 było wiele rocznic , w których dominowała 120 rocznica powstania Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ta rocznica była podstawowym motywem szopki konkursowej. Jej realizację poprzedził długi okres przybliżenia tego ważnego tematu. Początkowo w szopce zamierzałem wyeksponować kilka symbolicznych nawiązań do tej rocznicy. Z biegiem czasu zakres realizacji tego zamierzenia poszerzył się wielokrotnie. W efekcie powstała praca w której znalazły się wszystkie elementy ściśle związane z Muzeum. Te elementy to oddziały wchodzące w skład tej zasłużonej placówki kulturalnej. Oczywiście oddziały były przedstawione symbolicznie , ale tak aby nie było wątpliwości o jaki oddział chodzi. Umieszczenie tego wszystkiego w bryle szopki było nie byle jakim wyzwaniem , ale po wielu próbach udało się to zrealizować tak aby nie została zachwiana pod każdym względem konwencja szopki krakowskiej. Szopka jest kilkukondygnacyjna. Pierwszą będącą podstawą są cztery wieże Murów obronnych , a między nimi podcienia Sukiennic. Po środku charakterystyczne wejście do Barbakanu. Tym wejściem schody prowadzą na drugą kondygnację. W podcieniach Sukiennic nawiązanie do sześciu oddziałów muzeum: Thezaurus-magazyn broni , Ulica Pomorska , Dzieje Nowej Huty , Fabryka Emalia Oskara Szindlera ,Pałac Krzysztofory /balon/ , wejście do Rynku Podziemnego.Tak więc pierwsza kondygnacja nawiazuje do ośmiu oddziałów muzeum. Druga kondygnacja to Rydlówka ze sceną topienia Chochoła ,Stara Synagoga z tańczącymi Chasydami . Te dwa elementy architektoniczne na których umieściłem Wieże Floriańskie stoją po bokach drugiej kondygnacji. W środku znajduje sie główna bryła szopki. Centralna część to Celastat , w którego górnej części jest charakterystyczne wejście do Muzeum Podgórza . Po bokach "Celestatu" z lewej strony Apteka pod Orłem , wyżej Dom pod Krzyżem . Po prawej stronie Dom Zwierzyniecki , a nad nim Kamienica Hipolitów. Boczne wieże Szopki to Wieże Ratuszowe jeden z najbardziej charakterystycznych oddziałów Muzeum Historycznego, obecnie Krakowa